brukarstwo

brukarstwo-top.jpg

Nawierzchnie wokół budynku powinny być tak dopasowane, by tworzyły z nim idealną całość pod względem kolorystycznym i materiałowym. Wielkość i kształt podjazdu powinien być również należycie przemyślany. Doświadczony architekt krajobrazu powinien wykonać taką koncepcję by otoczenie pełniło swoje funkcje użytkowe i jednocześnie równoważyło pomiędzy ilością powierzchni wybrukowanej a „zielonej”.

Zajmujemy się projektowaniem i układaniem nawierzchni z kostki betonowej, granitowej, bruku klinkierowego, otoczaków polnych, podkładów kolejowych, plastrów drewnianych, itp. Wykonujemy podjazdy, ścieżki, patia, tarasy, miejsca do grillowania.

Więcej przykładów:

KILKA PYTAŃ PRZED PROJEKTOWANIEM NAWIERZCHNI

‣ Należy zadać sobie pytanie, które miejsca na posesji będą wymagały utwardzonej i wygodnej w użytkowaniu nawierzchni. Przede wszystkim jest to podjazd, ścieżka od budynku do furtki wyjściowej z posesji, dojście do wiaty i miejsca na pojemniki na śmieci.

‣ W jakim miejscu nawierzchnia będzie użytkowana przez samochody i o jakiej masie. Uzależniona jest od tego grubość kostki brukowej oraz podbudowy. Od intensywności wjeżdżania pojazdów można też dobrać różny materiał. W miejscach do użytku pieszego stosuje się kostkę o mniejszej grubości i inny sposób wykonania podbudowy.

‣ Dobór kolorystyki i rodzaju materiałów, stylu, zestawienie kilku materiałów.

ŚCIEŻKI I CHODNIKI W OGRODZIE

‣ Chodniki i ścieżki pełnią funkcję ciągów komunikacyjnych, które łączą ze sobą użytkowane miejsca w ogrodzie. Ścieżki tworzą również wizualne kierunkowskazy, które przyciągają wzrok do atrakcyjnych miejsc. Ścieżki ogrodowe można wykonać z przeróżnych materiałów w zależności od stylu, który charakteryzuje przestrzeń w okół. Materiał na nawierzchnię powinien odpowiadać także materiałom i kolorom zastosowanym na budynku. Ścieżki muszą być położone na równi z trawnikiem by nie utrudniać koszenia, natomiast sąsiadujące z rabatami roślinnymi powinny być nieco wyżej by kora, ziemia czy kamyk nie wpadały na nawierzchnię.

‣ Wykonujemy ścieżki żwirowe, z luźno ułożonych płyt o naturalnym kształcie, bądź geometrycznych płyt kwadratowych, podkładów kolejowych, plastrów drewnianych. Nawierzchnie ścieżek z odrębnych kamieni można tworzyć sięgając z szerokiej palety, od kamienia naturalnego na prefabrykowanym betonie kończąc. Jeżeli projektowane ścieżki będą częściej użytkowane warto pomyśleć o nawierzchni pełnej i bardziej ustabilizowanej. Ścieżki z kostki granitowej, bruk klinkierowy czy prefabrykaty betonowe, są trwałymi i naturalnie wyglądającymi elementami w każdym ogrodzie.

PODJAZD, MIEJSCA POSTOJOWE NA SAMOCHODY

‣ Nawierzchnia przed budynkiem to inwestycja na lata, dlatego ważne jest by została należycie wykonana. Konstrukcję podbudowy pod nawierzchnią należy dostosować do sposobu użytkowania a także gruntu rodzimego, który się pod nią znajduje. Kostka brukowa, granitowa czy inny materiał wykończeniowy powinien być odpowiedniej grubości odpornej na nacisk. Równie istotne jest odpowiednie poprowadzenie spadków by woda opadowa spływała w miejsca przez nas wyznaczone.

‣ Podjazd do garażu i miejsca postojowe są zlokalizowane zazwyczaj w części frontowej posesji, która ma rustykalna nawierzchniacharakter reprezentacyjny. Dlatego projekt nawierzchni w tym miejscu powinien zakładać nie tylko funkcjonalność i użyteczność, ale również estetykę i harmonię z budynkiem i otoczeniem. Część nawierzchni przeznaczona do ruchu pojazdów z częścią komunikacji pieszej, można oddzielić poprzez zastosowanie innego koloru, materiału bądź tzw. wyspą roślinną.